Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną i co można z niej przyrządzić?

Kasza jaglana (https://www.bee.pl/9078-kasza-jaglana) stanowi jeden z produktów, który bez wątpienia warto mieć w swojej kuchni. Wszystko ze względu na to, że charakteryzuje się ona wieloma właściwościami. Można znaleźć w niej wiele cennych witamin i składników mineralnych. Na uwagę zasługuje również fakt, iż nadaje się ona do wszechstronnego wykorzystania. Ponadto, kasza ta jest tania i ogólnodostępna. 

Moc witamin i prawdziwa skarbnica składników mineralnych

Jeżeli zależy nam na tym, aby dostarczyć swojemu organizmowi cennych witamin i minerałów, najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie sięgnięcie po kaszę jaglaną. Nie ulega wątpliwości, że w kaszy tej znajduje się sporo witamin z grupy B. Są one kluczowe dla funkcjonowania naszego układu nerwowego. Należy również zdawać sobie sprawę z tego, że kasza jaglana charakteryzuje się całkiem sporą zawartością magnezu, cynku czy potasu. Wyróżnia się również tym, iż odkwasza nasz organizm. Charakteryzuje ją również działanie antyoksydacyjne. Kasza ta posiada jednak dość wysoki indeks glikemiczny, dlatego osoby borykające się z cukrzycą powinny sięgać po nią raczej dość rzadko. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie mogą jej spożywać.

Doskonała w wersji na słodko i na słono


Kasza jaglana zasługuje na to, aby wykorzystać ją do wielu dań. Z powodzeniem można przygotować na jej bazie słodkie śniadanie z dodatkiem owoców, orzechów i tartej czekolady gorzkiej. Wreszcie, dzięki kaszy jaglanej możemy przygotować bardzo smaczne danie mięsne bądź warzywne. Kasza jaglana może nam posłużyć także jako składnik koktajli. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż kasza jaglana stanowić może bazę do różnego rodzaju deserów. Po zblendowaniu jej można przyrządzić z kaszy smakowity pudding bądź budyń. Ponadto, kasza może zostać wykorzystania do zrobienia zdrowego tiramisu w wersji fit. Aby móc cieszyć się pozytywnym wpływem kaszy jaglanej na nasze zdrowie, należy spożywać ją regularnie. W przeciwnym razie, kasza pozytywnie na nasz organizm nie wpłynie.